| Key | Bb |
|---|---|
| Body | Yellow brass |
| Bell Diameter | 280mm (11″) |
| Bore Size | 14.5-15.5mm (0.571-0.610″) |
| Height | 664mm |
| Valves | 4 top pistons |
| Finish | Silver-plated |
| Mouthpiece | SL-48S |
| Case | Included |


The YEP-201 is an excellent alternative for younger players. It is lighter weight than more advanced models making it easier to hold and play, but still features a big full sound, and easy response.
"Bought a very beautiful pair of Uebel Zenit clarinets from Accent. Yue Se is a clarinetist himself and extremely knowledgeable, provided many excellent recommendations. Words can’t do enough justice to how beautiful the clarinets are!"
"The shop provides a large range of varieties. We spent very pleasant two hours in it and bought a Yamaha YSL-882OII that is out of stock everywhere in Singapore, a beautiful saxophone and other accessories that we needed. Great thanks to the shop owner who patiently allowed us to try so that we could take our time to make decisions. Highly recommended!"
"Its my first time there. And the service staff are really patient and awesome. Makes my instrument buying experience and less daunting. Very grateful for their help and passion."